Vätternrundan

Vätternrundan, Halvvättern eller Tjejvättern bjuder på en rolig cykelutmaning i vacker miljö.

Världens största motionscykellopp Vätternrundan är en utmanande lopp för alla cyklister.

Känner man att Vätternrundans 300 km är en för stor utmaning så kan man istället köra det roliga loppet Halvvättern som är på 150 km.

Är du tjej och vill ta dig an en kul utmaning så kan du anmäla dig till Tjejvättern. Sträckan för "det sociala loppet" är 100 km. 

Ride of Hopes grupper

Nu har du möjlighet att anmäla dig till Ride of Hopes grupper på Vätterundan,  Halvvättern och Tjejvättern 2018. Du anmäler dig direkt till de olika gruppledarna (se listan nedan med kontaktuppgifter).

Det är först till kvarn på platserna, men du som är med på den här mejllistan får informationen innan alla andra. Vi kommer gå ut publikt först i slutet av veckan via vår hemsida och facebook.

OBS! Den 24 oktober är sista anmälningsdatum för Vätternrundan 300 km.

OBS! Den 28 februari är sista anmälningsdatum för Tjej- och Halvvättern.

Grupper för Halvvättern 10 juni 2018 (150 km)

Starttid: 08:24, SUB 4,5
Ledare: Håkan Liljeqvist
Antal platser i gruppen: 20 st
Anmälan till gruppen sker via mejl till Håkan Liljeqvist, hakli76@gmail.com
Starttid: 08:24, SUB 4,5
Ledare: Christer Södereng
Antal platser i gruppen: 20
Anmälan till gruppen sker via mejl till Christer Södereng, christer.sodereng@gmail.com
Starttid: 08:26, SUB 5 (rullsnitt 32km/h, paus 8 min)
Ledare: Patrik Larsson
Antal platser i gruppen:
20 st
Anmälan till gruppen sker via mejl till Patrik Larsson, patrik.larsson@officersforbundet.se
Starttid: 08:26, SUB 6
Ledare: Lasse Friberg
Antal platser i gruppen: 20 st
Anmälan till gruppen sker via mejl till Lasse Friberg, lasse.friberg@lafrib.se
Starttid: 08:28, SUB 6 (rullsnitt 27km/h, paus 20 min)
Ledare: Rebecca Fors
Antal platser i gruppen: 20 st
Anmälan till gruppen sker via mejl till Rebecca Fors, rebecca.r.fors@gmail.com
Starttid: 08:28
Ledare: Magnus Jonebring, SUB 6. 27-28 km/h.
Antal platser i gruppen: 20 st
Anmälan till gruppen sker via mejl till Magnus Jonebring, mjonebring@msn.com

Grupper för Vätternrundan 15-16 juni 2018 (300 km)

Starttid: 03:14, SUB 12/13.
Ledare: Lin Backlund.
Antal platser i gruppen: 20 st OBS! FULLBOKAD GRUPP
Anmälan till gruppen sker via mejl till Lin Backlund, lb0739959805@gmail.com.
Starttid 03:14, SUB 12/14
Ledare: Leif Severin
Antal platser i gruppen:20 st
Anmälan till gruppen sker via mejl till Leif Severin, leif.severin@live.se.
Starttid: 04:14, SUB 10
Ledare: Håkan Backlund
Antal platser i gruppen: 20 st OBS! FULLBOKAD GRUPP
Anmälan till gruppen sker via mejl till Håkan Backlund, hb.0709482344@gmail.com
Starttid: 04:44, SUB 11
Ledare: Johan Österberg och Mats Hagestad.
Platser i gruppen: 20 st
Anmälan till gruppen sker via mejl till Johan Österberg, josterbe@parker.com
Starttid: 05:14, SUB 10 (32 km/h i rullsnitt och tre stopp á 8 min)
Ledare: Patrik Larsson
Antal platser i gruppen: 20 st
Anmälan till gruppen sker via mejl till Patrik Larsson, patrik.larsson@officersforbundet.se
Starttid: 05:14, SUB 10
Ledare: Stefan Hjulfors
Antal platser i gruppen: 20 st OBS! FULLBOKAD GRUPP
Anmälan till gruppen sker via mejl till Stefan Hjulfors, stefan.hjulfors@gmail.com
Starttid: 05:42, SUB 9
Ledare: André Hellqvist
Antal platser i gruppen: 20 st OBS! FULLBOKAD GRUPP
Anmälan till gruppen sker via mejl till André Hellqvist, hellqvist70@hotmail.com
Starttid: 06:16, SUB 9
Ledare: Ulrik Thelin
Antal platser i gruppen: 20 st
Anmälan till gruppen sker via mejl till Ulrik Thelin, ulrik.thelin@gmail.com
Starttid: 06:16, SUB 9
Ledare: Håkan Liljeqvist
Antal platser i gruppen: 20 st (OBS! Endast 5 platser kvar)
Anmälan till gruppen sker via mejl till Håkan Liljeqvist, hakli76@gmail.com

Grupper för Tjevättern 9 juni 2018 (100 km)

Starttid: 08:26, SUB 4 (rullsnitt 27km/h, paus 15 min)
Ledare: Rebecca Fors
Antal platser i gruppen: 20 st
Anmälan till gruppen sker via mejl till Rebecca Fors, rebecca.r.fors@gmail.com